News Archive for 2007

ACA, Division and Regional Election Results

Mar 01, 2007
The complete set of results for the most recent association, division, and regional elections. Specific information for each respective division and region was provided to the designated official of those entities via phone calls and e-mail of that information last week.

PATRICIA ARREDONDO, CHAIR
ACA NOMINATIONS AND ELECTIONS COMMITTEE

NOTE: The winner of each of the following elections is designated with an asterisk (*). If only one name appears for a particular office, the person ran unopposed.

AMERICAN COUNSELING ASSOCIATION

President (2008-09)
*Colleen R. Logan
Barbara Blackburn
A. Michael Hutchins
Wyatt D. Kirk
Lynn E. Linde
E. Christine Moll

AACE

President
*Richard S. Balkin
Carl J. Sheperis

Treasurer
*Shawn L. Spurgeon
Robin Guill Liles

Member-at-Large
*Danica G. Hays
Mei Tang

Member-at-Large
*Debbie W. Newsome

AADA

President
*Patricia W. Stevens

Governing Council Representative
*Vonda O. Long

Treasurer
*Jane E. Rheineck

ACC

President
*Shane Haberstroh

Secretary
*Joanne Vogel
Drema Dial Albin

Governing Council Representative
*Thelma Duffey

TRUSTEE 1
*Jeanne Wright
Albert A. Valadez

TRUSTEE 2
*Heather C. Trepal
Margaret H. Eichler

TRUSTEE 3
*Stella Beatríz Kerl-McClain

ACCA

President
*Kevin Farrell Gaw

Treasurer
*Carol L. Holland

Governing Council Representative
*Carolyn W. Kern
Perry C. Francis

Member-at-Large
*Derrick A. Paladino
Angela S. Shores
Pamela Love
Angela Rowe Holman

ACEG

President
*Sharon G. Seesholtz

Directors
*Ronald G. Scronce
*Alan Robert Iverson
*Donald D. Hill

Governing Council Representative
*Maureen E. Colón

ACES

President
*David M. Kleist
Deryl F. Bailey

Secretary
*Tracy C. Leinbaugh
Gary E. Goodnough

Governing Council Representative
*Dale-Elizabeth Pehrsson
Tarrell Awe Agahe Portman

AGLBIC

President (Run-off is pending)
TIE---Michael M. Kocet
TIE---Anneliese A. Singh

Secretary
*Michael P. Chaney
Edward P. Cannon

Trustee
*Susan Rachael Seem
Karen Rae Hartman

AMCD

President
*Francene E. Haymon
John Joseph Peregoy

Vice-President African American Concerns
*Beatrice Tatem

Vice-President Asian American Concerns
*Bryan Kim
Dibya Choudhuri
Luane Opera

Southern Region Representative Candidates
*Monica Hunter

ARCA

President
*Yolanda V. Edwards

Secretary
*Paul J. Toriello
Amber Lea Walker

COUNCIL PPS
*Larry G. Kontosh
Michael Kiener

COUNCIL CDC
*Michelle P. Pointer

ASERVIC

President
*Lisa Rene'Jackson-Cherry
Charles Gordon Spice Jr.

Board of Director
*Suzanne B. Hamilton
*Shannon Ray
*Mark Young
Gregory Rodriguez
Leila F. Roach

ASGW

President
*S. Lenoir Gillam
Sherlon P. Brown

Secretary
*Trey Fitch
Jeri Lynn Crowell

CSJ

President
*Eric James Green

Governing Council Representative
*Laurie Vargas
Linwood Glenn Vereen
Nicole R. Hill

COMM REP
*Rhonda M. Bryant

IAAOC

President
*Todd F. Lewis

Board of Trustees
*Ann Doherty

NECA

President
*Robert C. Chope

Treasurer
*Lisa Fulton

Board of Trustees
*Sue E. Pressman
*Judith Moton
Diane Sukiennik

NORTH ATLANTIC Region

Governing Council Representative
*Kelley Romaine Kenney
Laurine Browder

MIDWEST Region

Governing Council Representative
*Kelly Duncan
Edward Lee Coyle

Join/Renew NOW!

 

  • Access our award-winning publications
  • Advance your career with Career Central
  • Get continuing education just for counselors
  • Advocate for the counseling care of tomorrow
  • Expand your networking connections
  • Get discounts on insurance, travel costs and more!
  • Latest News

    ACA, Division and Regional Election Results

    by User Not Found | Mar 01, 2007
    The complete set of results for the most recent association, division, and regional elections. Specific information for each respective division and region was provided to the designated official of those entities via phone calls and e-mail of that information last week.

    PATRICIA ARREDONDO, CHAIR
    ACA NOMINATIONS AND ELECTIONS COMMITTEE

    NOTE: The winner of each of the following elections is designated with an asterisk (*). If only one name appears for a particular office, the person ran unopposed.

    AMERICAN COUNSELING ASSOCIATION

    President (2008-09)
    *Colleen R. Logan
    Barbara Blackburn
    A. Michael Hutchins
    Wyatt D. Kirk
    Lynn E. Linde
    E. Christine Moll

    AACE

    President
    *Richard S. Balkin
    Carl J. Sheperis

    Treasurer
    *Shawn L. Spurgeon
    Robin Guill Liles

    Member-at-Large
    *Danica G. Hays
    Mei Tang

    Member-at-Large
    *Debbie W. Newsome

    AADA

    President
    *Patricia W. Stevens

    Governing Council Representative
    *Vonda O. Long

    Treasurer
    *Jane E. Rheineck

    ACC

    President
    *Shane Haberstroh

    Secretary
    *Joanne Vogel
    Drema Dial Albin

    Governing Council Representative
    *Thelma Duffey

    TRUSTEE 1
    *Jeanne Wright
    Albert A. Valadez

    TRUSTEE 2
    *Heather C. Trepal
    Margaret H. Eichler

    TRUSTEE 3
    *Stella Beatríz Kerl-McClain

    ACCA

    President
    *Kevin Farrell Gaw

    Treasurer
    *Carol L. Holland

    Governing Council Representative
    *Carolyn W. Kern
    Perry C. Francis

    Member-at-Large
    *Derrick A. Paladino
    Angela S. Shores
    Pamela Love
    Angela Rowe Holman

    ACEG

    President
    *Sharon G. Seesholtz

    Directors
    *Ronald G. Scronce
    *Alan Robert Iverson
    *Donald D. Hill

    Governing Council Representative
    *Maureen E. Colón

    ACES

    President
    *David M. Kleist
    Deryl F. Bailey

    Secretary
    *Tracy C. Leinbaugh
    Gary E. Goodnough

    Governing Council Representative
    *Dale-Elizabeth Pehrsson
    Tarrell Awe Agahe Portman

    AGLBIC

    President (Run-off is pending)
    TIE---Michael M. Kocet
    TIE---Anneliese A. Singh

    Secretary
    *Michael P. Chaney
    Edward P. Cannon

    Trustee
    *Susan Rachael Seem
    Karen Rae Hartman

    AMCD

    President
    *Francene E. Haymon
    John Joseph Peregoy

    Vice-President African American Concerns
    *Beatrice Tatem

    Vice-President Asian American Concerns
    *Bryan Kim
    Dibya Choudhuri
    Luane Opera

    Southern Region Representative Candidates
    *Monica Hunter

    ARCA

    President
    *Yolanda V. Edwards

    Secretary
    *Paul J. Toriello
    Amber Lea Walker

    COUNCIL PPS
    *Larry G. Kontosh
    Michael Kiener

    COUNCIL CDC
    *Michelle P. Pointer

    ASERVIC

    President
    *Lisa Rene'Jackson-Cherry
    Charles Gordon Spice Jr.

    Board of Director
    *Suzanne B. Hamilton
    *Shannon Ray
    *Mark Young
    Gregory Rodriguez
    Leila F. Roach

    ASGW

    President
    *S. Lenoir Gillam
    Sherlon P. Brown

    Secretary
    *Trey Fitch
    Jeri Lynn Crowell

    CSJ

    President
    *Eric James Green

    Governing Council Representative
    *Laurie Vargas
    Linwood Glenn Vereen
    Nicole R. Hill

    COMM REP
    *Rhonda M. Bryant

    IAAOC

    President
    *Todd F. Lewis

    Board of Trustees
    *Ann Doherty

    NECA

    President
    *Robert C. Chope

    Treasurer
    *Lisa Fulton

    Board of Trustees
    *Sue E. Pressman
    *Judith Moton
    Diane Sukiennik

    NORTH ATLANTIC Region

    Governing Council Representative
    *Kelley Romaine Kenney
    Laurine Browder

    MIDWEST Region

    Governing Council Representative
    *Kelly Duncan
    Edward Lee Coyle